Лабораторен комплекс: „Енергоспестяващи системи и технологии за проектиране и производство на високотехнологични продукти”
Лаборатория С 1.1: „Енергоспестяващи технологии за удължаване на жизнения цикъл и повишаване на експлоатационната сигурност“
В лабораторията ще се реализират изпитания на метални и неметални материали, подложени на статично или динамично натоварване, както и ще се определя микротвърдостта по Vikers на метални материали.
Ръководител на лабораторията:
проф. дтн Йордан Т. Максимов
В лабораторията са инсталирани:
♦ Машина за динамични и статични изпитания ZWICK Vibrophore 100.
♦ Полуавтоматичен микротвърдомер ZWICK/Indentec - ZHVm.
Чрез закупеното оборудване ще се провеждат изпитания, които имат широко приложение в области като: общо машиностроене; аеро, железопътна и автомобилна индустрия; газова и нефтена индустрия; производство на инструменти; хранително-вкусова индустрия; химическа индустрия и др. Предвижда се лабораторията да бъде акредитирана в съответствие с международния стандарт ISO 17025:2017.
Статичните изпитания могат да се извършват върху стандартни кръгли или плоски образци за опън с максимален товар от 100000 N и диапазон на скоростта на натоварване от 0,0001 mm/min до 600 mm/min. Изпитанията се извършват според изискванията на международния стандарт ISO 6892-1:2019 и включват определянето на следните показатели:
- Физическа граница на провлачване;
- Определяне модул на линейни деформации посредством контактен екстензометър;
- Горна и долна граници на провлачване;
- Якост на опън;
- Относително удължаване;
- Относително свиване;
Машината извършва и динамични изпитания на същите по форма образци, с максимален товар ±50 000 N. Динамичният товар се реализира посредством електродинамично възбуждане в честотния диапазон в обхвата от 30 Hz, до 300 Hz.
При извършването на динамични изпитания се определят следните показатели:
- Граница на умора;
- Ограничена по време граница на умора;
- Граница на умора при различни видове цикли на натоварване;
- Брой цикли до разрушаване;
Машината е оборудване да извършва и статично изпитване на огъване според изискванията на международния стандарт ISO 7438:2016.
В лабораторията ще се осъществява измерване на микротвърдостта по метода на Vikers. Измерването се извършва в полуавтоматичен режим, посредством натоварване с реални тежести в обхвата от 10 g до 2 kg, разделени в 8 подинтервала. Резултатите се определят в съответствие с международния стандарт ISO 6507-1:2018. Измерват се образци с кръгла или плоска форма и максимални размери височина 60 mm, ширина 100 mm и дължина 100 mm.